https://teatrateneum.pl/?post_type=events

Na podstawie słynnej książki Ryszarda Kapuścińskiego powstała niezwykła teatralna adaptacja pt. „Cesarz”. Spektakl przedstawia wielogłosową opowieść o Hajle Sellasje I, władcy Etiopii, oraz jego dworskiej świcie. Tego typu historia toczy się pod koniec lat 70. i stanowiła obowiązkową lekturę w Polsce. W książce Kapuściński analizuje mechanizmy dworskie, które sprawiają, że etiopski dyktator staje się wszechmocnym władcą.

„Cesarz” zachwyca różnorodnością stylistyk literackich, jakich używa Kapuściński, od reportażu po barokową ornamentykę. To sprawia, że temat współczesności jest jeszcze bardziej doniosły. W spektaklu ukazane są ponadczasowe ludzkie ambicje, niemoc, strach, ale również niegodziwość, dwulicowość i podłość.

Po premierze „Cesarza” zbierane są opinie widzów. Ich zdaniem, siła absurdu zawarta w tekście Kapuścińskiego jest porównywalna do ostrza miecza. Zgrabnie ustalone światło i imponujący dwór wspaniale oddają kontrast pomiędzy potęgą dworskiego życia a nędznym życiem samego władcy. W spektaklu podkreślana jest dwulicowość bohaterów, którzy w rzeczywistości wystawiają smutne świadectwo chcącemu sławić swoje bóstwo władcy.

„Cesarz” to nie tylko opowieść o władcy i dworskim życiu, ale również niezwykła podróż w głąb ludzkiej natury. Spektakl zaskakuje pięknymi scenami i pełnymi znaczeń momentami. Jest to unikalna propozycja teatralna, która z pewnością pozostawi widzów z głębokim wrażeniem.