Um warszawa kalendarz imprez

Kamień przy ulicy Popiełuszki, poświęcony żołnierzom II Obwodu AK zgrupowania „Żywiciel”, pełni ważną rolę jako miejsce pamięci o zaciętych walkach powstańczych na Żoliborzu. W związku z nadchodzącą 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się uroczystości, które zgromadziły kombatantów, przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, dzielnicowych oraz mieszkańców.

Bogusław Kamola, znany pod pseudonimem „Hipek” i będący żołnierzem Armii Krajowej z Zgrupowania „Żyrafa”, pełniący również funkcję prezesa Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej „Żywiciel” i Miłośników Ich Tradycji, otworzył uroczystość.

Przed 80 laty, tutaj na Żoliborzu, rozległy się pierwsze strzały, które stanowiły iskrę do rozpoczęcia, wcześniej niż planowano, powstańczych walk. Planowany zryw miał miejsce o godzinie 17, jednak na Żoliborzu pierwsze strzały padły już po godzinie 13. 1 sierpnia 1944 roku przy ulicy Krasińskiego, tuż przed wyznaczoną godziną „W”, rozpoczęły się pierwsze strzały Powstania. Grupa żołnierzy AK, których zadaniem było przeniesienie broni na miejsce koncentracji oddziałów, natknęła się na niemiecki patrol, co wywołało strzelaninę. Niemcy wezwali posiłki z Śródmieścia, a do walki dołączyły kolejne oddziały powstańcze. Przez cały okres trwania powstania, Żoliborz, odcięty od Śródmieścia przez siły niemieckie, funkcjonował jako powstańcze państwo o nazwie „Rzeczpospolita Żoliborska” z dobrze zorganizowaną administracją wojskową i cywilną.

Powstanie Warszawskie zakończyło się tragicznie, jednak kamień przy ulicy Popiełuszki pozostaje świadectwem bohaterstwa i ofiary żołnierzy, którzy walczyli za wolność i niepodległość Polski.