UM warszawa aktualności

Autor: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Kościołowi Res Sacra Miser przy Krakowskim Przedmieściu 62 od 2016 roku towarzyszy współfinansowanie przez m.st. Warszawa, które tym razem wyniosło 265 122 złotych. W tym roku główne prace konserwatorskie skupiają się na rzeźbach i obrazach znajdujących się na ołtarzu głównym.

Niepozorny kościółek, który powstał w 1664 roku jako sala jadalna pałacu Adama Kazanowskiego, ma nie tylko szczególną wartość artystyczną, ale również historyczną. Mimo niekorzystnych okoliczności wojennych, Res Sacra Miser uniknął większych zniszczeń, co stanowi wyjątek wśród warszawskich świątyń.

W poprzednich latach ukończono już konserwację malarskiej dekoracji sklepienia oraz odsłonięto dawne freski z czasów karmelitanek bosych, które zostały zamalowane w latach 60. XX wieku. Przeprowadzono również kompleksową renowację malowanych bezpośrednio na tynku olejnych obrazów z drugiej połowy XIX wieku, które zdobią galerie. Zwrócono również uwagę na żeliwną ambonę i balustradę galerii, które przeszły kompleksową konserwację.

Teraz przyszedł czas na pierwszy etap konserwacji barokowego ołtarza, który pochodzi z pierwszej połowy XVIII wieku i jest przypisywany warsztatowi Bartłomieja Michała Bernatowicza. Początkowo przeznaczony do innego kościoła, trafił do Res Sacra Miser pod koniec XVIII wieku lub na początku XIX wieku. Retabulum ołtarza jest ozdobione pięcioma pozłacanymi figurami z drewna lipowego, nad którymi konserwatorzy aktualnie pracują nad ich renowacją.