teatr narodowy

Grzegorz Wiśniewski, utalentowany reżyser, sięga po klasyczny dramat, który ukazuje walkę dwóch potężnych kobiet o władzę w XVI-wiecznej Anglii i Szkocji. Opierając się na wydarzeniach historycznych, Wiśniewski stawia pytania o cenę, którą można zapłacić za pokonanie swoich przeciwników.

Głównymi protagonistkami są Elżbieta, królowa Anglii, oraz jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii Szkocji, o której mowa przede wszystkim w kontekście jej trudnych relacji z Elżbietą – Marii Stuart. Ich walka toczy się na tle wyniszczającej wojny religijnej i bezwzględnych intryg.

Tym razem, Wiśniewski wprowadza nowy wymiar do tego klasycznego dramatu, kładąc nacisk na pytanie, jaką cenę zapłaciły te kobiety, aby osiągnąć swoje cele. Nie tylko ideologiczne i polityczne przeciwności stawiały im trudności, ale także zagrożenie dla ich własnego człowieczeństwa.

Spektakl, który wyreżyserował Wiśniewski, jest przeznaczony dla dorosłej widowni, ze względu na pewne sceny, w których pojawia się dym papierosowy. Jednakże, nie tylko ten szczegół, ale także cała oprawa scenograficzna, kostiumy, światło i projekcje wideo, stawiają ten spektakl na wyjątkowym miejscu wśród innych adaptacji tego dramatu.

Grzegorz Wiśniewski kontynuuje tym samym swoją kreatywną pracę, wnosząc nowe spojrzenie na klasyczne dzieło, które nigdy nie przestaje być aktualne i inspirujące dla kolejnych pokoleń aktorów i widzów.