Um warszawa kalendarz imprez

Archeolodzy odkryli półkolisty, podziemny korytarz o długości 63 metrów na terenie historycznego założenia Gucin Gaju. W wyniku badań przeprowadzonych na przełomie lipca i sierpnia tego roku, udało się ustalić do czego służył oraz jak prezentował się w przeszłości.

Badania archeologiczne zostały przeprowadzone przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego we współpracy z Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków. Analizy przeprowadzono w pobliżu jedynego widocznego fragmentu korytarza, znajdującego się w zboczu skarpy niedaleko kościoła św. Katarzyny.

Choć obecnie ten historyczny obiekt znajduje się na terenie Ursynowa, to pierwotnie był związany z dobrami wilanowskimi, których sercem było pałac w Wilanowie. Odkrycie półkolistej konstrukcji stanowi istotny element krajobrazu kulturowego Wilanowskiego Parku Kulturowego.

W 2021 roku przeprowadzono specjalistyczne badania w korytarzu na zlecenie Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. Zastosowano nowoczesną technologię skanowania 3D, która umożliwiła opracowanie inwentaryzacji wnętrza korytarza. Zdokumentowano 47 łukowo sklepionych nisz, które stanowią integralną część konstrukcji.

By odkryć historię tego niezwykłego obiektu, niezbędne było przeprowadzenie badań archeologicznych. Wyznaczono obszar o wymiarach 5×5 metrów, który poddano szczegółowym analizom. Zebrane dane stanowią podstawę dla dalszych prac nad odsłonięciem tajemnic tego podziemnego korytarza.