Poezja ma niezwykłą moc zmiany. Już wkrótce, 6 maja, rozpocznie się festiwal „Wiersze w mieście”, który wprowadzi zmiany w warszawskiej przestrzeni publicznej. Pod hasłem „ZMIANY” międzynarodowe wydarzenie zaprezentuje najnowszą europejską poezję.

Poezja jest wyjątkowo wrażliwa na rejestrację zmian. Jest szybsza i bardziej czujna niż proza czy eseistyka. W swoim badaniu i poszukiwaniu nowych ścieżek, poezja zawsze utrzymuje połączenie z przeszłością. W dynamicznym świecie, poezja pozwala nam uchwycić to, czego nie sposób ująć w prozie czy publicystyce.

Natalia Malek, kuratorka festiwalu i ceniona poetka, mówi: „Poezja ułatwia, a czasem nawet umożliwia nam myślenie o przemianach w naszym codziennym życiu. Akt pisania wiersza to przetwarzanie żywego doświadczenia.”

„Wiersze w mieście” odbędą się od 6 maja do 2 czerwca 2024 roku. Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję poznać wiersze, których tematem są różne rodzaje zmian. Dotkną one spraw osobistych, rodzinnych, społecznych, politycznych, technologicznych, klimatycznych, a także zmian, które dotyczą naszych ciał i naszego sposobu myślenia. Przywołując refleksję o przemianach cywilizacyjnych, Noblista Seamus Heaney w swoim utworze „Ogniska w święto Beltane” z 2004 roku, opisuje rozszerzenie Unii Europejskiej o nowe kraje, włączając w to Polskę.

Litewska poetka w swoich wierszach porusza temat zanikających języków, co staje się ważnym aspektem w refleksji na temat zmian.

Przyłącz się do festiwalu „Wiersze w mieście” i odkryj, jak poezja może przyczynić się do zmiany naszej rzeczywistości.