Um warszawa kalendarz imprez

„Warszawskie lato 1944” to tytuł zaskakującego zakończenia 3. sezonu popularnego miejskiego podcastu „Warszawa mówi”. W ostatnim odcinku Kamil Dąbrowa, zastępca dyrektora Biura Marketingu Miasta, przeprowadza fascynującą rozmowę z dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego, Janem Ołdakowskim.

Podcast „Warszawa mówi” od wielu sezonów angażuje mieszkańców stolicy, poruszając istotne tematy związane z historią i kulturą miasta. Odcinki cieszą się ogromną popularnością, a 3. sezon gromadzi fanów na całym świecie. Znajdziemy go na oficjalnej stronie internetowej miasta, kanale YouTube @miastostolecznewarszawa, a także na popularnych platformach streamingowych.

W związku z zbliżającą się 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski dzieli się niezwykłymi historiami o życiu codziennym i nastrojach wojennej Warszawy. Opowiada o tym, dlaczego warszawiacy żegnali się z bliskimi przed wyjściem z domu oraz jak mieszkańcy radzili sobie w trudnych warunkach okupacyjnych. Zaskakuje również faktem, że pod jedną z warszawskich galerii sztuki rosły pomidory, co miało związek z brakiem żywności.

Najbardziej szokującą częścią rozmowy jest odkrycie mało znanych faktów dotyczących rzezi Woli, jednego z najbardziej tragicznych epizodów Powstania. Około 50 tysięcy mieszkańców Warszawy straciło tam życie. Ołdakowski ujawnia, że Himmler osobiście wydał dyspozycję, aby zatuszować zbrodnię ludobójstwa. Ofiary były masowo mordowane, ale każdemu z nich wręczano jakiś przedmiot z drewna przed egzekucją, aby ciała lepiej paliły się na stosach. Te okrutne fakty nie są powszechnie znane i odzwierciedlają skalę potworności tamtych wydarzeń.

Nowy finał 3. sezonu podcastu „Warszawa mówi” odsłania tajemnice Powstania Warszawskiego, które trwale wpisało się w historię miasta. To niezwykle ważne świadectwo dla wszystkich, którzy pragną dowiedzieć się więcej o bohaterskiej walce warszawiaków i ich niezłomnej duchowości w najtrudniejszych czasach.